استارت آپ جاده ابریشم

شرکت فنی مهندسی ژرفا > تکنولوژی  > استارت آپ جاده ابریشم

استارت آپ جاده ابریشم

استارت آپ جاده ابریشم کیش(فینال)

مقدمه

از خیلی قبل تصمیم داشتم هر رویدادی رو که میرم یا تجربه‌ی جدید بدست میارم اون رو به اشتراک بگذارم تا شاید برای یه سری قابل استفاده باشه ولی هر دفعه این قدر سرم شلوغ می‌شود که دیگه وقتش رو هم نداشتم که دفترچه یادداشت خودم رو یه مروری کنم،خوب خدا رو شکر الان دیگه استارت آپ جدیدمون رو هم تقریبا آماده لانچ شده و وقت بیشتری دارم…

خوب این هفته(۲۷ام فروردین ۹۶) تصمیم گرفتم بعد از اینکه رفتم دانشگاه(شهید بهشتی)و یه سر رفتم پیش استادم(پیگیر پروژه پایانی و پایان نامه) از تهران برم کیش و استارت آپ جاده ابریشم(Silk Road Startup)که مرحله نهایی‏‌ش هست رو ببینم…

کلا یه سفره استارت آپی عالی بود و بخش هیجان‌انگیزترش این بود که کلی استارت آپ ها رو توی این سفرمون استفاده کردیم و کاملا حس کردم که چقدر این اکوسیستم زندگی روزمره رو تحت تاثیر و ساده کرده…

اول از همه از ایوند بلیط حضور در استارت آپ رو گرفتم بعدش از علی بابا بلیط هواپیما رو رزرو کردم که البته یه چند تا شرکت دیگه هم بودن که از علی بابا ارزونتر بود ولی به دلیل تجربه خوبی که قبلا از علی بابا داشتم(یکی دو دفعه قبلا کنسلی داشتم خیلی عالی بخش پشتیبانی‌ش جواب دادن و پیگیر بودن) و همچنین تعصبی که به مجید  داشتم ترجیح دادم از علی بابا بگیرم بلیط رو…

استارت آپ علی بابا

بعدش میخواستم برم فرودگاه اسنپ گرفتم که خدایش انتظار نداشتم ساعت ۳ نصفه شب اون منطقه اینقدر راننده‌ی اسنپی آنلاین باشن و بعدشم با ۱۸ تومان اون مسیر رو برن…

خوب صبح ۲۹ام وقتی که رسیدم فرودگاه کیش اولین کس‌های رو که دیدم شهرام شاهکار و ژوبین علاقبند بودن(مدیرعامل اسنپ و موسس مالک اسنپ) همین که رسیدم نزدیک شهرام شاهکار بعد از دست دادن و احوال پرسی با هیجان ازم پرسید امروز ۱۰ تیم اومدن یا ۱۶تیمه اوکی شده؟؟ خوب اونجا بود فهمیدم که این دو روز رو باهم هستیم و کلی خوشحال شدم(هرچند شهرام روز اول فقط موند!!)بعد از اینکه رسیدم کیش رفتم مرکز شهر و چندتا هتل رو گشتم برای اقامت که همشون با اینکه تعطیلات نبود و کیش تقریبا خلوت بود خیلی قیمتا رو بالا میگفتن بعد از کلی سرچ و گشتن بالاخره بازهم استارت آپ به دادمون رسید،رفتم یکی از هتل های نزدیک محل برگزاری استارت آپ خانمی که پذیرش میکرد گفت برید تخفیفان از اونجا رزرو کنید کلی تخفیف براتون داره ما هم همون کار رو کردیم یعنی هتل گرفتنمون هم با استارت آپ تخفیفان بود!!تقریبا ۲۰۰ هزار تومان ارزونتر…

روز اول در رویداد استارت آپی جاده ابریشم

روز اول همایش همون اولش یه فیلم ده دقیقه‌ای از کل راهی که جاده ابریشم طی کرده بود رو نمایش دادن شهرهای که این رویداد در سال گذشته در اونها برگزار شده بود رو گفتن(رشت،یزد،مشهد،اصفهان،شیراز،تبریز،تهران)نمیدونم انتخاب این شهرها چه طوری بوده ولی خدایش جای بعضی از شهرها خالی بود چون اکوسیستمشون خیلی خوب رشد کرده (مثلا سنندج)،در کل ۱۶ تیم به این مرحله رسیده بودن…

برنامه رویداد :

 • پنل های خوب و کاربردی

 • سخنرانی

 • ارائه‌ای تیم ها

یکی از اهدافی که برای حضور در این رویداد مد نظر داشتم گپهای اکوسیستمی بود برای همین همون روز اول کنداکتور برنامه رو دیدم یه برنامه ریزی کردم که کدوم پنل ها و سخنرانی حتما در سالن حضور داشته باشم و کدومها ضروری نیست برام!

پنل‌ها و سخنرانی های که روز اول در سالن حضور داشتم و به نظرم جالب بود :

 1. مزیت های تحریم آمریکا

  • (این پنل خیلی خوب بود و تا آخرش پای صحبت های ژوبین علاقمند(از بنیانگذاران اسنپ) ،فرهاد هدایتی(تسکولو)،علیرضا آغاسی)
 2. IOT چگونه زندگی ما رو تغییر میده؟

  • (حرفای نیکولاس(اسم شرکت لندنیشون) برام جالب تر بود)
 3. سخنرانی چگونه با استفاده از شبکه های اجتماعی تاثیرگذار باشیم؟

  • ( Maral Kalaijian تاثیر استفاده از #  رو در شبکه های اجتماعی گفت و کلی ازش لذت بردم)

پنل‌ها و سخنرانی های که روز دوم در سالن حضور داشتم و به نظرم جالب بود :

 1. پنل سرمایه گذاری(صحبت های رضا ملک زاده و Numan Numan برام جذاب تر بود)

 2. پنل آشنایی با اکوسیستم استارت آپی اروپا(عالی بود و به نظرم یورگن فوریان و آیسته لمان همه چی رو بهتر باز کردن وگفتن)

 3. سخنرانی حمید اسدی(بنیان گذار و مدیر عامل نوار)،حمید سخنرانی اش رو با ایرانی ها کتاب نمی خوانند و این جمله رو هم قبول نمی کنن ادامه داد و از چگونگی راه اندازی استارتاپش گفت.

 4. سخنرانی KEI Shimada مدیر نوآوری شرکت IBM بود و با یک سخنرانی جذاب TEDی با موضوع دنیا در سال ۲۰۳۰ کلی بهمون انرژی داد جدا از بحث جالبش از تکنیک های سخنرانی‌ش جدا لذت بردم.

 5. سخنرانی فرشاد نوشادی با انرژی فوق العاده‌ش در مورد سیستم های پرداخت و بانک سامان صحبت کرد.

در بخش دوم سعی می کنم استارت آپ ها رو یه معرفی کنم:

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 استارت آپها:

 1. اولین استارت آپی که ارائه داد AKO بود

  • کارشون واقعا فنی بود و یک Smart Health Watch رو ساخته بودن یکی از کارهای خوبی که میکرد قند خون کاربر رو هم میداد.(فکر کنم از تهران بودن)
 2. دومین استارت آپ لوکوبوک بود

  • یک شبکه اجتماعی برای نویسندگان کتاب و کتاب خوان ها بود.
 3. سومین استارت آپ پیاده بود

  • ازش خوشم اومد پیاده پلتفرمی هست که درآن هرکس می تونه به عنوان پیاده چی تهران رو بگرده و مکان های تاریخی،فرهنگی و هنری و یا رویدادهای جالب اون رو ثبت کنه،بچه های هم حرفه ای بودن و هم ارائه شون عالی بود.
 4. استارت چهارم همیاب ۲۴ بود از مشهد

  • در اون پلتفرم می شود کالاهای گمشده رو ثبت کرد و بعد همیار۲۴ اون رو پیگیری می کرد.
 5. استارت آپ بعدی باران بود

  • خدمات حمل و نقل بار رو آنلاین و هوشمند ارائه میداد.
 6. بعدی استارت آپ فرانش بود

  • حرفه‌ای ارائه دادن و استارت آپ شون هم عالیه و حوزه آموزش آنلاین مهارت های کاربردی رو میخوان گسترش بدن بعدش که با محمد رشیدی(بنیان گذار فرانش)صحبت کردم و گفتم خوب رشد کردی و پرسیدم آیا دلیل رشدشون آواتک بوده؟در جوابش فهمیدم آواتک تاثیرش رو داشته و نه به اندازی سخت کوشی خودشون.
 7. PinJob هم با ارائه فوق العاده‌ی یک دختر خانم کم سن و سال شروع شد

  • اینقدر روی ارائه شون و همچنین صحبت کردن به زبان انگلیسی مسلط بودن که همه جانانه تشویقش کردن و هدفشون این بود اول در اصفهان و بعد در تمام ایران تمام فروشگاه ها رو ثبت کنند و پاسخگویی کی رو کجا پیدا کنم باشن
 8. استارت آپ دراپز

  • به حساب بانکی متصل می شود و براساس رفتار خرج کردن کاربر طبق یک الگوریتم خاص براش پس انداز میکرد،از تیمشون خیلی خوشم اومد مخصوصا برنامه نویس هاشون.
 9. استارت آپ موبایل کمک

  • با موبایل کمک اگر موبایل یا تبلتمون نیاز به تعمیر داشت اونا زحمتش رو در خونه یا محل کار برامون میکشیدن.
 10. استارت آپ اکوبار

  • اکوبار هم از یزد اومده بودن یک اسنپ برای حمل و نقل بار و لجستیک کشور پیشنهاد بدن که این دوتا خانم ارائه شون هرچند معمولی بود ولی مدل پیشنهادیشون برای حل مشکل و برنامه نویسیشون عالی بود.
 11. استارت آپ کشمون

  • خیلی خیلی حرفه ای ارائه دادن و خرید آنلاین و مستقیم زعفران رو از کشاورزان مهیا کرده بودن.
 12. Tapsellاستارت آپ

  • به نظر شخصی خودم این تیم عالی بودن و کارشون تبلیغات هوشمند دیجیتال بود،متناسب با علاقه مخاطبان،پیدا کردن مشتری هدف و بازاریابی محتوا…کارشون واقعا فنی و حرفه‌ای بود بعدش که باهاشون یه گپی زدم فهمیدم یکی از دلایل این حرفه‌ای بودنشان درس خوندن در مقطع دکتری در دانشگاه تهران هست.
 13. استارت آپ کمدا

  • پلتفرم فروش لباس های داخل کمد!به نظرم رشد میکنه.
 14. استارت آپ دکترتو

  • نوبت دهی اینترنتی پزشکان شیراز،با سخت کوشی اطلاعات زیادی رو جمع کرده بودن
 15. استارت آپ کافه کادو

  • پلتفرمی که تلاش میکنه بدون بهانه فرهنگ کادو دادن رو توسعه بده اونم کادوها بیشتر صنایع دستی و دست آفریده ها هستش.
 16. استارت آپ رای چت

  • استارت دوستان ما هستش که فکر می کنم با توجه به تیمی که دارن خوب رشد کنه،رای چت پلتفرم گفتگوی آنلاین هست که تحلیل رفتار با مشتریان رو انجام میده

دیدارها و گپ ها در رویداد جاده ابریشم :

روز اول با چندتا از استارت آپ های خوب آشنا شدم و با یکی دو نفر هم که در زمینه IOT کار می کردن هم گپ های خوبی داشتم مخصوصا با مهندس علیرضا حسینی مدیر عملیات شرکت پارس نت(پارس نت مربوط به پارس آنلاین هستش) که فکر کنم از اولین و قدرترین شرکت های ارائه دهنده زیرساخت های IOT هست، در کل آشنای خوبی بود.

یکی دیگه از افرادی که از آشنایشون خیلی خوشحال شدم فرید شاهمرادی یه پسر ۲۸ ساله پر انرژی و فوق العاده بود که حدود یکی سالی هست مدیر نوآوری پارک علم و فناوری زاهدان شده و با تمام کمبودها و محرومیت ها کلی کار فوق العاده انجام داده بود،مخصوصا دورهمی هم پارکی!که هر هفته یک مهمان فوق العاده اسکایپی هم داشت.

یه گپ کوچکی هم با علیرضا آغاسی داشتم و در مورد اینکه در چند تا کشور چه طوری تونسته ان بیزنسشون رو گسترش بدن صحبت کردم.

فربد خاموشی ، یه ۱۶ سالی مقیم دبی بود و از فعالان استارت آپی دبی هستش و کلی در مورد تفاوت اکوسیستم دبی با ایران صحبت کردیم و می گفت سرمایه گذاری روی استارت آپ ها در دبی خیلی از ایران روانتر و فوق العاده تره.

اکبر هاشمی عزیز(مدیر مسئول هفته نامه‌ی شنبه)بحث های عالی با هم داشته یم که یکی از مهم ترین هاش این بود ما اگه بخواهیم برای اکوسیستم شهرهای خودمون یه کاری انجام بدیم اینه که دیتا و آگاهی درست بهشون بدیم در کل خیلی از شهر الان مشکل اصلی شون نبود VC نیست خیلی ها هنوز خوب اکوسیستم استارت آپی رو نشناختن! اکبر میگفت هر هفته رئیس پارک یکی از استان ها(دقیقا یادم نیست فکر کنم همدان رو گفتن) یه وانت میفرسته تهران و از شماره های قدیم و جدید شنبه پرش میکنه و میبره مدارس شهرشون پخشش می کنن که زیرساخت های فکری بچه ها رو مهیا کنن و کلی بحث دیگه که خیلی خوب بود و سر آخر ازش قول گرفتم که ۴۰ نسخه‌ی هر هفته مون رو دوبرابر کنیم تا یکی دو تا از مراکز رشد دانشگاه ها رو هم بتونم پوشش بدم.

چند گپ خوبی هم با فعالان اکوسیستم فرانسه داشتم که در جواب سوالم که استارت آپ ها چطور بود(جاده ابریشم) یکیشون جالب جواب داد ! گفتش ایرانی ها خیلی کم به این توجه میکنن که اول باید ارزش خلق کنند بعد پول!

در آخر هم با چند تا سرمایه گذار خارجی(ایرانی الصل!) وارد مذاکراتی شدم برای جذب سرمایه که دو روز بعد هم دوتاشون بازهم زنگ زدن و با هم مذاکرات خوبی داشتیم اتفاقا دقیقا هر دو از کسانی بودن که خیلی به نظرم آدمای کار بلد و با حالی بودن که بازهم رو این قانون من درآوردی خودم  ایستادم و گفتم توی این مرحله سرمایه جذب نمی کنیم و تا جای که بتونیم ادامه میدیم!

admin
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت